STANOWISKO MPIPS

Z 7 STYCZNIA 2014 R.

W SPRAWIE USTALENIA KWOTY WOLNEJ OD POTRĄCEŃ PRACOWNIKA NIEPEŁNOETATOWEGO


Zgodnie z brzmieniem art. 871 § 1 Kodeksu pracy - wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

1)   minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

2)   75 % wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,

3)    90 % wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108.

Stosownie zaś do brzmienia § 2 cyt. artykułu - jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Brzmienie powołanego wyżej przepisu nic określa jednak dokładnie, jak należy liczyć kwotę wolną od potrąceń dla pracownika niepełnoetatowego.

Wydaje się jednak za słuszne przyjęcie rozwiązania polegającego na ustaleniu wpierw wysokości minimalnego wynagrodzenia w proporcji do etatu, a następnie odliczeniu składek i podatku. Takie rozwiązanie w większej mierze koresponduje z funkcją ochronną minimalnego wynagrodzenia. W tej sytuacji bowiem pracownik jest traktowany na równi z pracownikiem, który otrzymywałby minimalne wynagrodzenie i pracowałby w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Jednocześnie Departament Prawa Pracy nadmienia, iż prezentowane opinie nie są wiążące dla stron stosunku pracy, sądów pracy, a także Państwowej Inspekcji Pracy.

 
Z poważaniem

Biuro Promocji i Mediów

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

 

 

STANOWISKO GŁÓWNEGO INSPEKTORATU PRACY

Z 11 CZERWCA 2008 R.

W SPRAWIE KWOTY WOLNEJ OD POTRĄCEŃ DOBROWOLNYCH NIEPEŁNOETATOWCA

(GPP-416-4560-327/08/PE)

 

(...) Zgodnie z art. 871 § 1 pkt 1 kodeksu pracy wysokość kwoty wolnej od potrąceń jest równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wskazana kwota stanowi kwotę wolną od potrąceń stosowaną tylko dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. Wskazówkę, w jaki sposób ustalać powyższą kwotę dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, zawiera jednak § 2 tego artykułu, zgodnie z którym kwota wolna od potrąceń dla takiego pracownika ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Biorąc powyższe pod uwagę, uzasadniony wydaje się pogląd, iż przewidziany w art. 91 § 2 kodeksu pracy zakaz swobodnego dysponowania przez pracownika częścią wynagrodzenia za pracę, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy odnosi się do kwoty proporcjonalnej do wymiaru jego zatrudnienia.